SAF ROMANOV

Saf Romanov'un Özellikleri 

Romanov ırkı Moskova'nın Kuzey Doğusundaki Volga nehri vadisinde ve Tutajav bölgesinde hakim ve yaygındır. Adını Romanov Kraliyet ailesinden alan ırka ait ilk bilgiler 18. yüzyıla dayanmaktadır. Orta cüsseli her türlü iklim değişikliklerine üstün uyum kabiliyetine sahip Romanov ırkı yüksek döl verimi (%350), grimsi veya maviye çalan şık ve zarif postuyla tanınmıştır.Kısa kuyruklu ve boynuzsuz bir ırk olan Romanov ırkı son derece kanaatkar bir hayvandır.Damızlıkta kullanma yaşı 7-8 ay olup ilk yavrusunu 1 yaşında doğurmaktadır. Mevsim dışı kızgınlık gösteren Romanov ırkı yılda iki veya iki yılda üç doğum özelliği ile turfanda kuzu üretimine son derece uygun bir ırktır.

Saf bir ırk olmasından dolayı orijini olan bölgesinin haricindeki yetiştiriciliğinde başta viral olmak üzere kimi hastalıklara karşı naif bir ırktır. Saf Romanovun kuzu eti üreten işletmelerde F1 melezleri tercih edilirken, deri ve post üretiminde saf ırk önerilmektedir. 

Saf Romanov 1963 yılında ilk kez Rusya'dan Avrupa'da Almanya ve Fransa'ya ihraç edilmiş ve bu ülkelerde yerli ırklarla melezlenerek yeni koyun genotipleri geliştirilmiştir. Yaklaşık 50 yıldır 50'ye yakın ülkede Romanov melezlemede baba hattı olarak kullanılmaktadır. Melezleme çalışmaları ile elde edilen yeni koyun genotiplerinde döl verimi %200, kuzulama aralığı 8-9 ay, ilkine doğum yaşı 12-15 olarak gerçekleşmiştir. 

Anadolu Romanov koyun tipi geliştirme çalışmalarında saf elit Romanovlar; Kanada, Alberta ve A.B.D Iowa eyaletindeki kayıtlı, tescilli damızlık işletmelerinin sürülerinden dondurulmuş sperma ve embriyo (döllenmiş yumurta) olarak ithal edilip melezleme çalışmalarında kaynak sürü olarak kullanılmıştır. İthalatlar pedigri (ata verimi) ve döl testi (yavru verimi) bilgileri bulunan güvenilir sürülerden Tarım Bakanlığının izniyle gerçekleştirilmiştir. En yüksek miktarda ithalat yapılan damızlık merkezi dünyada sadece 3 işletmeden bir olan OC Flock Managment işletmesidir. 

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic